Menu:
  Wiosła
Pióro Długość Szerokość Powierzchnia Waga
Classic 48 cm 21 cm 835 cm2 1.15 kg
Turist 48 cm 21,5 cm 888 cm2 1.20 kg
Turist Junior 46 cm 18,5 cm 580 cm2 1.15 kg
Profi 54 cm 18,5 cm 596 cm2 1.10 kg
Alaska 55 cm 16 cm 750 cm2 1.25 kg
Pagaj 57 cm 17 cm 920 cm2 0,85 kg

Wszystkie wiosła mogą być wykonane z piórami prostymi lub skręconymi o 90st, jak również mogą być wykonane jako pojedyncze lub rozkładane - co znacznie ułatwia przewożenie. Wiosła rozkładane są o ok. 10 dkg cięższe od wioseł pojedynczych. Standardowa długość wioseł to 2.20m, jednak istnieje możliwość wykonania w zakresie 2.10 - 2.30 m.
Wiosło "Profi" z reguły wykonywane jest jako skręcone.

Standardowe kolory piór wioseł to: czarny, biały i pomarańczowy, istnieje jednak możliwość wykonania piór w innych kolorach np. niebieski, czerwony czy żółty. Drążek wiosła ma średnicę 28 mm (rura aluminiowa) i jest poktyry tworzywem w kolorze czarnym, co zapewnia, że wiosło nie ślizga się w dłoniach jak również drążek ich nie brudzi.

Wszystkie wiosła wyposażone są w tzw. "okapniki", które chronią dłonie przed wodą spływającą z pióra wiosła podczas wiosłowania oraz taśmę która określa równe trzymanie wiosła.

"Classik" - wiosło przeznaczone dla średniozaawansowanych kajakarzy, najbardzej rozpowrzechniony kształt pióra, przy wiosłowaniu nie wymaga dużego wysiłku.
"Turist" - wiosło przeznaczone do pływania na długie trasy, duża powierzchnia pióra powoduje, że nie trzeba utrzymywać dużego rytmu wiosłowania, by stosunkowo szybko płynąć.
"Turist - junior" powierzchnia pióra zmniejszona o 35% w stosunku do wiosła "Turist", przeznaczone dla młodzieży jak również osób bez zacięcia sportowego.
"Profi" wiosło o sportowym ksztacie pióra - tzw. "łyżka", dla osób o zacięciu sportowym, lubiących szybko pływać (i szybko wiosłować), a jednocześnie mających nieco doświadczenia w wiosłowaniu.
"Alaska" - wiosło wzorowane na wiosłach Indian zamieszkujących północne regiony Kanady. Posiada długie wąskie pióro o stosunkowu dużej powierzchni i jest przeznaczone dla kajakarzy preferujących pływanie na tego typu wiosłach, przy czym jego długość dobiera się o ok. 10 cm większą niż pozostałych wioseł.
"Pagaj" - wiosło do canoe, pontonu i łodzi motorowych jako wiosło manewrowe i pomocnicze.

Istotną cechą przy doborze wioseł oprócz kształtu piora jest dobór jego długości. Prawidłową długość wiosla określamy w następujący sposób:

Stajemy i wyciągamy wyprostowaną rękę nad głowę, zginamy palce i mierzymy odległość od ziemi do zgiętych palców - to daje mam prawidłową długość wiosła. Przykładowo przy wzroście 180 cm długość wiosła to ok. 220 cm. Zbyt długie wioslo powoduje, że szybko się męczymy, natomiast zbyt krótkie jest nieefektywne gdyż trzyba urzymywać wysokie tempo wiosłowania oraz powoduje uderzanie piórami o burtę kajaka.

Ceny wioseł:
  • Classik, Turist, Turist - junior, Alaska - 110 zł
  • Profi - 150 zł
  • Pagaj - 85 zł

Cena dotyczy wioseł pojedynczych prostych jak również skręconych.
Wiosła składane dopłata 10 zł.
Długość wiosła i kolor pióra nie wpływa na cenę.

  PPU Lampart 2004-2010 www.ppulampart.pl